وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: در همه گیری ویروس کرونا، جامعه پزشکی و پرستاران نمره بسیار خوبی را دریافت کردند و صحنه های بی نظیری از فداکاری و ایثارگری را در خدمات رسانی به بیماران خلق کردند.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از  وبدا، دکتر بهرام عین اللهی در نشست با پرستاران منتخب خراسان رضوی ضمن تبریک میلاد با سعادت حضرت زینب(س) و گرامیداشت مقام پرستار با بیان اینکه تقارن میلاد با سعادت حضرت زینب(س) و روز پرستار افتخار جامعه پرستاری بوده و این موضوع نشان دهنده ارزش بالای کار پرستاران است خاطر نشان کرد: در نظام سلامت، گروه های مختلفی در حوزه های مختلف تشخیصی، درمانی، توانبخشی در حال خدمات رسانی هستند اما پرستاران ارزش ویژه ای در نظام سلامت دارند و علت آن این است که پرستاران با بیمار عجین می شوند و حضورشان در بالین بیمار، 24 ساعته و مستمر است.
وی با بیان اینکه در احادیث گهربار ائمه اطهار(ع) بارها تاکید شده است مراقبت از بیمار، ارزش و ثواب بالایی در نزد پروردگار متعال دارد تصریح کرد: این امر افتخاری برای جامعه پرستاری است که توانسته اند به درجه بالایی از ارزش ها نائل شوند.
وزیر بهداشت با بیان اینکه در نظام سلامت و بیمارستان ها، پزشکان، تنها در زمان ویزیت بر بالین بیمار حاضر می شوند و این در حالی است که حضور پرستاران در کنار بیمار مستمر و 24 ساعته است تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم به سمتی حرکت کنیم که تفاوتی میان بیمارستان های خصوصی و دولتی در رسیدگی به بیماران وجود نداشته باشد.
دکتر عین اللهی تصریح کرد: بیشتر مراجعین به مراکز درمانی دولتی، افراد با درآمد متوسط و پایین هستند و بیمارانی که از سطح درآمد بالایی برخوردار هستند به بیمارستان های خصوصی مراجعه می کنند  و انتظار می رود، بیمارستان های دولتی همانند بیمارستان های خصوصی در رسیدگی به بیمار عمل کنند.
وی با بیان اینکه بحث روانی ارتباط با بیمار از خود درمان بیماری بالاتر است و اعتمادی که بیمار به سیستم درمانی پیدا می کند می تواند در روند درمانی بسیار موثر باشد خاطر نشان کرد: سلامت معنوی باید در دانشگاه های علوم پزشکی مورد توجه قرار گیرد و در این راستا زیر بناهای بسیار قوی و غنی در فرهنگ کشورمان وجود دارد که باید از این موضوع حداکثر استفاده را نمود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه همجواری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بارگاه منور حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) فرصتی ارزشمند را برای توسعه سلامت معنوی و خدمات رسانی به بیماران داخلی و بین المللی فراهم نموده است اظهار کرد: زمانی که فردی دچار بیماری می شود، ارتباطش با خداوند متعال بیشتر می شود و این راستا می توان با فراهم نمودن مکان های عبادی و توجه به معنویات در مراکز درمانی این امر را تقویت کرد و پرستاران نیز در این زمینه می توانند نقش موثری را ایفا نمایند.
دکتر عین اللهی با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، حوزه علوم پزشکی بیشترین موفقیت را در میان سایر رشته ها کسب کرد و به درجات بالای علمی دست یافت و حضور بیماران بین المللی از کشورهای دیگر نشان دهنده موفقیت کشورمان در حوزه پزشکی است اظهار کرد: این در حالی است که پیش از انقلاب اسلامی، برای پیش پا افتاده ترین درمان ها و عمل های جراحی نیازمند سایر کشورها  بودیم و پزشکان خارجی با کم ترین کیفیت در مناطق مختلف کشورمان حضور داشتند.
بهرام عین-الهی
وی با بیان اینکه در دوران همه گیری ویروس کرونا، در بسیاری از کشورها که درحوزه پزشکی و پرستاری الگوی سایر کشورها هستند، بیماران بر روی زمین ماندند و خدمات مناسبی را دریافت نکردند، تصریح کرد: این در حالی است که در این مدت با همت جامعه پزشکی و به ویژه پرستاران کشورمان هیچ بیماری روی زمین نماند و به طور حتم خدمات این قشر در تاریخ ثبت و ماندگار خواهد شد.
وزیر بهداشت  با بیان اینکه باید برای پس از پاندمی کرونا نیز آمادگی های لازم را فراهم نمود تا با استفاده از تجربیات این دوران بتوانیم، تمامی حوزه های مرتبط را ارتقاء دادخاطر نشان کرد: در حوزه ثبت اطلاعات و مستند سازی، جامعه پرستاری با مشکلات متعددی روبروست که این امر را می توان با همکاری فناوری اطلاعات مرتفع کرد و دانشگاه علوم پزشکی مشهد با توجه به زیر ساخت های مناسبی که در این حوزه دارد می تواند پیشگام باشد.
دکتر عین اللهی، با تاکید بر توسعه مراکز تحقیقاتی وپژوهشی در حوزه پرستاری اظهار کرد: زیر بنای هر کار و اقدامی پژوهش است و انتظار می رود که مراکز تحقیقاتی در حوزه پرستاری گسترش یابد تا بتوانند در ارائه نظرات و رفع مشکلات حوزه سلامت بیش از پیش موفق عمل نمایند.
وی با بیان اینکه در دوران همه گیری ویروس کرونا 205 نفر از مدافعان سلامت به درجه رفیع شهادت نائل آمدند که نیمی از شهدای مدافع سلامت از جامعه پرستاری است خاطر نشان کرد: تمام توان و تلاش خود را برای ارتقاء جامعه پرستاری انجام خواهیم داد و انشاء الله این موضوع را در عمل خواهید دید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha