کد خبر: پایان-عدم-توانایی-در-درمان-ناباروری-وق
۲۴ شهریور ۱۳۹۵، ۱۱:۰۳

مدیرعامل مجتمع دارویی درمانی هلال ایران هشدار داد امکان دارد ورزش های سنگین و حرفه‌ای به ویژه در خانم ها منجر به ناباروری شود.

 

دکتر حمید چوبینه در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت اظهار داشت: پایان ناباروری جزء آرزوها و از شعارهای زیبایی است که باید به آن برسیم. اما این که گفته شود ناباروری وجود ندارد مثل این است که بگوییم کسی نابینا نیست. ناباروری علل گوناگونی دارد که پس از شناخت آنها و کشف راهکارها، می توان از این موضوع جلوگیری کرد بنابراین عدم توانایی در درمان ناباروری های مختلف به پایان رسیده است.

 

عوامل موثر در بروز ناباروری

این متخصص بیولوژی تولید مثل خاطرنشان کرد: عوامل ناباروری زنانه یا مردانه است، یا این که به هر دو جنس مربوط می شود و یا بخشی از عوامل هم ناشناخته است.
وی اضافه کرد: اما در بحث ناباروری علل گوناگونی نظیر مسائل ژنتیکی، مسائل محیطی نظیر تغذیه نادرست، سبک زندگی نامناسب، کم تحرکی، استرس و... مطرح است.

چوبینه تأکید کرد: ورزش های حرفه ای  و سنگین به ویژه برای خانم ها امکان دارد یکی از علل ناباروری به شمار رود. یعنی فردی که تمایل به انجام ورزش های سنگین و حرفه‌ای دارد باید این مسأله را هم در نظر داشته باشد.

وی ادامه داد: به لحاظ این که در کشور ما خانواده از لحاظ بافت فرهنگی، اعتقادی، مذهبی و... مهم است، دختران و پسران به موقع برای امر مقدس ازدواج اقدام نمایند تا در آینده عوارضی در انتخابشان ایجاد نشود.برای نمونه دختری که زیر سن 30 سالگی ازدواج خود را انجام می دهد درصد حاملگی آن خیلی بیشتر از خانم بالای 30 سال است.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اذعان داشت: این امر در مردان هم به همین شکل است زیرا ناباروری های ثانویه به مرور زمان برای هر دو جنس بر اساس عوامل عفونی، تغذیه ای  و... رخ می دهد.

وی بیان داشت: همچنین امکان دارد یکسری بیماری های زمینه ای نظیر سرطان، عفونت و... موجب ایجاد ناباروری شوند. بنابراین بسیار حائز اهمیت است که علل و عوامل  ناباروری در جوامع به جوانان اعلام شود تا برای نمونه خانمی که قصد به تأخیر انداختن ازدواجش را دارد با شناخت کافی این کار را انجام دهد.

 

کد خبرنگار: 410100

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha