نظامی نسخه‌ای برای انسان امروز تجویز می‌کند/ زبان و خط فارسی هویت ملی ایرانیان است

آیت الله سید ابراهیم رییسی رییس جمهور کشورمان به مناسبت برگزاری آیین ملی بزرگداشت حکیم نظامی شاعر پارسی، پیامی صادر کرد.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزرای سلامت به نقل از  مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیام آیت الله سیدابراهیم رییسی که در این آیین از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرائت شد، به شرح زیر است:

«همه عالم تن است و ایران دل

نیست گوینده زین قیاس خجل

ادبیات در تعالی جوامع بشری نقشی پیشرو داشته است. معماری واژگان و جملات برپایه‌ی نظم و نثر براساس روح فرهنگِ حاکم بر جامعه‌ی ایرانی که از سرچشمه‌ی فضایل انسانی و معارف توحیدی سیراب است، بزرگترین خدمت شعرای متعهد تاریخ ایران بوده است.

برجسته سازی صفات اخلاقی و دمیدن روح پایداری و مقاومت در عرصه‌های مختلف زندگی بر پایه‌ی کرامت‌های انسانی و اخلاقی، از ویژگی‌های بارز شاعران نامی فارس‌زبان است.

زبان فارسی و اندیشه ایرانی ـ اسلامی، جوهره و عصاره‌ی ایرانِ بزرگی است که جانِ آن با یکتایی و دانایی سرشته شده است. زبانی سرشار از تخیّل و اندیشه که نه تنها بر گذشته‌ی ایران پرتوافکنی می‌کند که بر امروز و فردای ما نیز نور می‌تاباند و رازگشایی می‌کند.

زبان و خط فارسی در کنار دین اسلامی، تاریخ و جغرافیا؛ یکی از ارکان اساسی هویت ملی ایرانیان و بخشی از فرهنگ و تمدن جهان اسلام است که نقشی تمدن‌ساز بویژه در خلق گستره‌ی ایران فرهنگی ایفا کرده و جایگاه خود را از مجموعه‌ای از نشانگان و واژگان فراتر برده است. در این بین بی‌گمان شعر، یکی از عناصر تداوم‌بخش حیات زبان فارسی در جامعه ایران است که پیوند آن با هویت دینی ما، ناگسستنی است؛ همچنان که نخستین بار کلام وحی به زبان فارسی ترجمه شد. امتزاج و اختلاط زبان دین با زبان شعر در جامعه ایرانی، سابقه و تبار تاریخی بسیار طولانی دارد و همواره پیوستگی خود را حفظ نموده است.

حکیم نظامی یکی از استوانه‌های استوار فرهنگ و ادب فارسی و از قله‌های رفیع اندیشه و هنر اسلامی است که آثارش سرشار از اشاره به تاریخ، اساطیر و روایات کهن است. توجه به آموزه‌های وحیانی در تمام آثارش به ویژه دیباچه‌های «پنج گنج»، حکایت از اعتقاد راسخ او به تعالیم اخلاقی و عرفانیِ قرآن و دل‌بستگی‌ او به پیامبر اعظم (ص) دارد. او شاعری ایران‌دوست است که شعرش به زبان افسانه و روایت‌های دل‌انگیز، حقایق بزرگ و اندرزهای سترگ را به مخاطبان خود می‌دهد.

سخنوری که دعوت به یگانگی می‌کند و ما را از دل‌بستگی‌های دروغین می‌رهاند و به فضای معرفتی رهنمون می‌سازد. از این منظر، شعر نظامی کانون تولید فضیلت، معنویت و عدالت است و آموزه‌های آن، اکسیر جان‌بخشی است که همچنان برای انسان امروز تازگی دارد. نام حیات‌بخش حکیم نظامی زمینه و بهانه‌ای است برای چیرگی بر گسست‌ها و شکاف‌های تاریخی، نظامی نسخه‌ای برای انسان امروز تجویز می‌کند که سرانجامِ آن، گام نهادن در طریق صواب و درستی است.

نظامی به زبان مادری چندین ملت و قوم ایران و برخی کشورهای همسایه می‌سراید و مجرای ارتباط فارسی‌زبانان در ورای مرزها، که نفرت پراکنی‌ها و جدایی‌افکنی‌ها تأثیری بر آن نداشته و نخواهد داشت.

همان‌قدر که کوشش‌های نظامی‌شناسان و نظامی‌پژوهانِ گرانقدر در جای جای ایرانِ عزیز ستودنی است؛ تلاش‌های دوستداران نظامی در دیگر کشورها در گسترش زبان فاخر فارسی و بزرگداشت چهره‌هایی چون نظامی و نیز بزرگانی چون رودکی، فردوسی، ناصرخسرو و خاقانی شایسته تقدیر است. جمهوری اسلامی ایران از طریق فرهنگستان، دانشگاه‌ها، نمایندگی‌های فرهنگی خارج از کشور و مجامع علمی و فرهنگی از هیچ همکاری و کوششی در گسترش و پاسداشت این زبان و بزرگداشت بزرگان و فرهیختگان ادب فارسی فروگذار نخواهد کرد.

امیدوارم با همت و پشتکار همه نهادهای علمی، فرهنگی و پژوهشی و با عزم راسخ دولت مردمی که در تلاش است تا مقام ارجمند فرزانگان دین‌مدار و پاک‌نهاد این مرز و بوم را ارج گذارد و نسبت به معرفی آنها به طبقات مختلف جامعه خاصه جوانان همت گمارد، زمینه‌ها و فرصت‌های تازه‌ای پدید آید تا اندیشه‌های عمیق عرفانی و عواطف ژرف انسانیِ مشاهیر ادب و عرفا، به زبانی روزآمد و جهانی ارائه گردد و نسل جوان نیز با احساس تعلق بیشتری به این منابع و ذخائر ارزنده بتواند قدرت نوآوری و رویارویی خود را با تحولات جهانی شتاب بیشتری ببخشد.

فرا رسیدن سال‌روز بزرگداشت حکیم نظامی فرصت مغتنمی است که از دانش و نگرش این شاعر بزرگ که نیاز جهان امروز است و شرایط اخیر حاکم بر جهان اهمیت آن را دو چندان ساخته، بهره جسته و قدر او را بیشتر بدانیم. از درگاه خداوند منّان رسیدن به روزهای روشن و فرداهایی بهتر را برای ایران و ایرانیان آرزومندم و توفیق و بهروزی همگان را مسألت دارم.»

سید ابراهیم رییسی

رئیس جمهوری اسلامی ایران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha