پرونده های تصادفات ۱۳.۵ درصد از پرونده‌ های ورودی دستگاه قضایی کرمان را تشکیل می دهند

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان با اشاره به حجم بالای پرونده های تصادفات، گفت: تولید خودروهای فاقد کیفیت موجب تضییع حقوق مردم شده و می‌ طلبد دستگاه قضایی به عنوان نهادی عدالت‌ گستر و مطالبه‌ گر به این موضوع ورود کرده و از حقوق عمومی مردم در این حوزه دفاع کند.

به گزارش خبرگزاری سلامت(طبنا) از کرمان؛ دادخدا سالاری گفت: دستگاه قضایی بر مبنای وظایف قانونی و ذاتی خود باید به نقش نظارت‌ گری و مطالبه‌ گری خود از دستگاه‌ ها عمل کند، تا حقوق مردم به بهترین شکل ممکن استیفا شود و این دستگاه در مسیر تحقق حقوق مردم هیچ محدودیت و مرزی ندارد.

وی اظهار داشت: همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرموده اند؛ دستگاه قضایی نبض دستگاه اداری و وضعیت عمومی کشور است، از این‌ رو باید به وظایف خود به منظور صیانت از حقوق عمومی به بهترین شکل ممکن عمل کند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان بخش زیادی از قصور دستگاه‌ های اجرایی را ناشی از کمرنگ شدن نقش مطالبه گری دستگاه قضایی دانست و تصریح کرد: به عنوان نمونه سال گذشته بیش‌ از ۱۶ هزار نفر در حوادث رانندگی کشور جان خود را از دست داده و خانواده‌ های بسیاری با فقدان سرپرست خانوار و مشکلات متعدد دیگر روبرو شده‌ اند، در حالی که براساس نظر کارشناسان پلیس، حدود ۷۰ درصد تلفات رانندگی ناشی از ضعف ایمنی ۲ خودروی پراید و پژو است، اما تاکنون در راستای مطالبه‌ گری جدی و اثرگذار از واحدهای خودرو سازی اقدام عملی صورت نگرفته است.

دادخدا سالاری، گفت: در کشورهای دارای برنامه به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، سه نفر و در کشور ما به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۲۱ نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست می‌ دهند.

وی با اشاره به سهم ۱۳.۵ درصدی پرونده‌ های مربوط به تصادفات از مجموع پرونده‌ های ورودی به دستگاه قضایی استان کرمان، خاطرنشان کرد: طی سال گذشته از مجموع ۸۳۲ هزار و ۸۳۱ پرونده وارده به دادسرای کرمان، ۱۱۲ هزار و ۴۷۲ پرونده مربوط به تصادفات بوده در حالی که در پی بروز هر پرونده تصادف چندین پرونده در حوزه‌ های دیگر از جمله سرپرستی، ارث و میراث، تقسیم ترکه و ... نیز وارد دستگاه قضایی می شود این در حالی است که در نگاه اول ممکن است تبعات ناشی از حوادث رانندگی برای دستگاه قضایی مورد توجه قرار نگیرد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان، عنوان کرد: قرار بود خودروسازان در راستای بومی سازی حرکت کنند، اما طبق گفته برخی صاحبنظران بیشتر قطعات مصرفی وارداتی این محصول و فاقد کیفیت لازم است و به نظر می‌ رسد مافیای واردات در این عرصه همچنان فعال و مشغول بلعیدن ذخایر ارزی کشور است.

دادخدا سالاری ادامه داد: ریاست قوه قضائیه در دور جدید سفرهای استانی خود علاوه بر توجه به رفع مشکلات دستگاه قضایی در حوزه‌ های عمرانی، تامین نیروی انسانی و توسعه واحدهای قضایی، به پیگیری معضلات اصلی استان ها ورود کرده تا بر مبنای پیگیری تخصصی و مسوول سازی نهادها و مدیران مربوطه، اقدامات عملی و جهادی در مسیر خدمات رسانی ویژه به مردم را محقق سازند.

وی اظهار داشت: در راستای تاکیدات ریاست قوه قضائیه، دستگاه قضایی استان کرمان نیز بصورت جدی تر به موضوعات مربوطه ورود کرده و تلاش می‌کند با ایفای نقش مطالبه‌ گرایانه خود وضعیت موجود را به سوی وضعیت مطلوب سوق دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha