بازگشت ۴۳ واحد تولیدی استان کرمان به چرخه تولید تا پایان سال

معاون امور صنایع اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان از خروج ۴۳ واحد تولیدی این استان تا پایان سالجاری از حالت رکود و بازگشت به چرخه تولید خبر داد.

به گزارش خبرگزاری سلامت(طبنا) از کرمان؛ علیرضا رحمان نژاد در خصوص عملکرد سامانه جامع تجارت و روال ثبت نام واحدهای تولیدی در آن گفت: سامانه جامع تجارت توسط وزارت صمت و در راستای شفاف سازی جریان کالا تعریف شده است؛ واحد های تولیدی و معدنی استان که تعداد آنها حدود یک هزار و ۴۹۱ واحد است، باید تا تاریخ ۳۰ دی ماه ۱۴۰۱ در سامانه ثبت نام کنند.

وی افزود: هر واحد موظف است کد نقش را دریافت کند و شناسه کالا را بر اساس پروانه بهره برداری که دارد، از سامانه بگیرد و اظهار تولید کند، سپس فاکتورهای الکترونیکی فروش در سامانه ثبت می شوند؛ در نهایت مجموع این فرآیندها به درصد شفافیت واحد بر می گردد.

معاون امور صنایع اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در خصوص سبد طرح های سازمان صمت و طرح هایی که به استان کرمان محول شده، اظهار داشت: ۱۰ طرح تحت عنوان سبد طرح تحول کسب و کارها به اداره کل صمت استان کرمان محول شده است، که معاونت امور صنایع متولی انجام سه طرح آن است.

رحمان نژاد تصریح کرد: طرح اول اصلاح مجوزهاست؛ که تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۲ مجوزها و پروانه های صنفی تولیدی تمامی واحدهای تولیدی باید اصلاح شود؛ در این طرح اطلاعات داخل مجوزها از جمله ظرفیت های تولید، اشتغال واحدهای تولیدی و سایر مواردی که در تصمیم گیری مسائل کلان استان و کشور تاثیر می گذارند، اصلاح می شود.

وی اظهار داشت: دومین طرح که از اهمیت بالایی برخوردار است و در راستای تحقق برنامه ها و اهداف سال است، فعال سازی واحدهای راکد است که از شهریور ماه شروع شده؛ با توجه به اهداف تعیین شده سازمان در کرمان، هدف امسال احیاء ۴۳ واحد تولیدی از حالت رکود به چرخه تولید تا پایان سالجاری است.

معاون امور صنایع اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان، ادامه داد: تاکنون چهار جلسه کارشناسی تخصصی و تعداد زیادی کارگروه عمومی برگزار شده و تا آخرین جلسه، نزدیک به ۲۰ واحد فعال کرده ایم و آمار تولید آنها در سامانه جامع تجارت در حال ثبت است؛ این پروژه تا پایان سال ادامه دارد.

رحمان نژاد با بیان اینکه سومین طرح محول شده به معاونت امور صنایع، بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی است، ابراز داشت: این واحدها شناسایی و لیست آنها به وزارت صمت اعلام شده، که در حال بررسی هستند؛ پس از تعیین تکلیف این واحدها و برگزاری جلسات کارشناسی نهایی، به بانک ها معرفی می شوند و تا پایان تولید محصول و ارائه به بازار، رصد تسهیلاتی برای این واحدهای تولیدی ادامه دارد.

وی در خصوص عملکرد کارگروه رفع موانع تولید عنوان کرد: کارگروه رفع موانع تولید سه زیر کارگروه(کمیته) تخصصی شامل صنعت، میراث و جهاد دارد؛ واحدهای تولیدی که با دستگاه های اجرایی از جمله تامین اجتماعی، آب، برق، گاز، دارایی، امور مالیاتی و... مشکل دارند، در سامانه tashil.ir ثبت نام می کنند که یکشنبه هرهفته جلسات کارشناسی در محل خانه صنعت و معدن استان برگزار می شود.

معاون امور صنایع اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان، عنوان کرد: پس از جلسه کارشناسی، متن پیشنهادی برای رفع مشکلات تهیه می شود و برای جلسه کارگروه اصلی با حضور اعضای اصلی از جمله استاندار، مدیرکل صنعت، معدن وتجارت، اتاق بازرگانی و امور اقتصاد و دارایی ارسال می شود و تصمیم گیری مصوبات برای رفع موانع تولید واحدها نهایی می شود.

رحمان نژاد، ابراز کرد: این مصوبات پس از ابلاغ به دستگاه های اجرایی، ظرف مدت ۱۵ روز توسط دبیرخانه که اداره کل صمت است، پیگیری می شود تا به نتیجه نهایی برسد.

وی بیان کرد: طبق گزارش هشت ماهه ابتدای سال از کارگروه رفع موانع تولید، ۲۶ جلسه این کارگروه در محل سازمان برگزار شده است که حاصل آن ۲۶۰ مصوبه برای واحدهای تولیدی بوده است؛ از این تعداد حدود ۴۹ درصد مصوبات اجرایی شده است و ۴۰ درصد از مصوبات در دست اجراست.

معاون امور صنایع اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان، با بیان اینکه با توجه به رصدهای انجام شده، درصد خوبی از مصوبات تا پایان سال اجرایی می شوند، اذعان داشت: از ۱۰ درصد مصوبات اجرا نشده، ۵ درصد توسط متقاضی و ۵ درصد توسط دستگاه های اجرایی انجام نشده که درصد مربوط به دستگاه های اجرایی، هر هفته توسط اداره کل صمت در جلسات کارگروه مطرح و موضوع تا زمان حصول نتیجه کاملاً پیگیری می شود.

وی خاطرنشان کرد: ماحصل این پیگیری ها، رفع مشکلات واحدهای تولیدی، افزایش ظرفیت تولید و همچنین فعال کردن واحدهای راکد و در نتیجه تحقق یافتن اهداف و برنامه های سال اداره کل صمت استان کرمان است.

اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha