کد خبر: سوءاستفاده-دلالان-از-نابسامانی‌های-ح
۹ مرداد ۱۳۹۹، ۱۱:۰۹

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از خانه ملت،فاطمه محمد بیگی به ضرورت قرار گرفتن داروهای گیاهی موثر در لیست بیمه داروها تاکید کرد و گفت: ما در ایران از داروهای شیمایی زیادی استفاده می‎کنیم از این رو باید برای‌ استاندارد شدن کشور از گیاهان دارویی و داروهای گیاهی طبق پروتکل‌های بهداشتی و ﻓﺎرﻣﺎﮐﻮﭘﻪ ﮔﯿﺎﻫﯽ بیشتر استفاده کنیم. اما متاسفانه به دلیل نگاه‌های حداقلی به طب ایرانی در چند سال گذشته شاهد تقلیل معاونت طب سنتی در وزارت بهداشت به دفتر طب سنتی بودیم. ازاین رو برای ساماندهی وضعیت طب ایرانی براساس اقبالی که مردم به گیاهان دارویی و داروهای گیاهی و حوزه حفظ الصحه در طب ایرانی دارند، نیازمند ارتقاء ساختاری این طب در ایران و بازگشت به حالت قبل هستیم.

خدمات طب سنتی باید به صورت کاملاً قانونی در وزارت بهداشت سطح بندی شود

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی افزود: همانطور که خدمات نظام پزشکی کلاسیک سطح بندی شده، انتظار داریم خدمات طب سنتی در کشور به صورت کاملاً قانونی در وزارت بهداشت سطح بندی شود و مردم طبق سطوح مختلف به مراکز بهداشتی و مراکز تخصصی خدمات طب سنتی به منظور تشخیص، درمان، بازتوانی و اعمال یداوی مجاز طب ایرانی  مراجعه کنند. همچنین خدمات طب ایرانی باید در نظام بیمه‌ای درمان و سلامت کشور و آموزش پزشکی ادغام شود.

سوءاستفاده دلالان از نابسامانی‌های حوزه طب سنتی

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه برخورداری از خدمات دارویی طب سنتی باید با شکل‌گیری داروخانه‌های تخصصی به صورت قانونی و همراه با بیمه برای مردم ایجاد شود، تصریح کرد: وضعیت موجود بازار طب سنتی و گیاهان دارویی زیبنده کشورمان نیست چرا که باعث شده بسیاری از دلالان با سوء استفاده از نابسامانی‌های حوزه داروهای گیاهی و گیاهان دارویی از مردم کلاه‌برداری کرده و ضربه‌ای به اندوخته و گنجینه عظیم طب سنتی در کشور وارد کنند که برای جلوگیری از آن هیچ چاره‌ای جز ساختارمند و نظام مند کردن این حوزه نداریم.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، خاطرنشان کرد: تقویت حوزه دانش طب سنتی در دو دهه گذشته و تربیت نیروهای متخصص باعث شده در ردیف پنجمین کشور تولید علم در دنیا باشیم. این موضوع زمینه ساختارمند کردن حوزه طب سنتی را که مدتها مورد کم لطفی قرار گرفته فراهم می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha