امضای گذشت پای ۳۸ پرونده قصاص در استان کرمان

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: طی سال گذشته در قالب فعالیت شوراهای حل اختلاف و در جریان پویش‌ های مختلف ۳۸ پرونده قصاص و قتل عمد منتهی به سازش شده است.

به گزارش خبرگزاری سلامت(طبنا) از کرمان؛ حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم حمیدی صبح امروز ۳۱ اردیبهشت ماه در همایش «مردم، سازش، پیشگیری» با حضور اعضای شوراهای حل اختلاف، علماء و سران طوایف، معتمدین، مصلحین و حکمین قرآنی در بم؛ به اجرای پویش های مختلف از جمله؛ "به احترام امام حسین(ع) می بخشم"، "به احترام امام علی(ع) می بخشم" و "به احترام حاج قاسم می بخشم" اشاره و اظهار کرد: در قالب پویش "به عشق امام رضا(ع) می‌بخشم که اخیرا اجرایی شده است؛ نیز تاکنون هشت مورد پرونده قصاص نفس منتهی به سازش شده است.

وی افزود: نقش مردم در نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته و بر این اساس، مردم بر سرنوشت خود حاکم هستند و بسیاری از امور و مسائل کشور توسط مردم سیاست گذاری، برنامه ریزی و اجرا می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: طی سال گذشته در قالب فعالیت شوراهای حل اختلاف و در جریان پویش‌های مختلف ۳۸ پرونده قصاص و قتل عمد منتهی به سازش شده است.

حجت الاسلام حمیدی تصریح کرد: قوه قضائیه همراه با سایر سیاست های کلان نظام، ارزش ویژه ای را به نقش مردم در اجرای اهداف قوه قضائیه قائل شده و بر همین مبنا در سند تحول قضایی، نقش مردم در پیشگیری از وقوع جرم، توسعه صلح و سازش و ... مورد تاکید ویژه قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: شوراهای حل اختلاف به عنوان یک یادگار بزرگ و گرانبها برای نظام اسلامی به شمار می‌ روند، که یک الگوی موفق را طراحی و اجرا کرده اند که قابل ارائه به نظام های حقوقی دنیاست.

رئیس کل دادگستری استان کرمان؛ با اشاره به این مطلب که درصد مصالحه‌ ها در استان کرمان ۴۵ درصد است، بیان کرد: نقش سران طوایف، علماء و ریش سفیدان در رفع اختلافات و پیشگیری از جرائم احتمالی، بسیار برجسته است و در قالب همایش هایی از جمله همایش مردم، سازش پیشگیری، به دنبال فرهنگسازی این مسئله و تشویق و ترغیب افراد هستیم.

حجت الاسلام حمیدی با اشاره به اینکه در استان کرمان ۳۱۴ شعبه شورای حل اختلاف شهری، روستایی و شوراهای حل اختلاف ویژه از جمله زندان ها در حال فعالیت هستند، خاطرنشان کرد: یک هزار و ۳۵۸ نفر به عنوان اعضاء و دبیران شوراهای حل اختلاف استان کرمان خدمت می‌ کنند.

اداره کل دادگستری استان کرمان

انتهای پیام/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha