کد خبر: 560-کانون-روستایی-چراغ-راه-گسترش-خانه‌ها
۸ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۴۲
560 کانون روستایی چراغ راه گسترش خانه‌های هلال

به گزارش  گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، دکتر محمد گل فشان در نشست خبری صبح امروز 8 تیرماه با اصحاب رسانه، گفت: سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، قوی ترین، غنی ترین و قدیمی ترین سازمان جوانانی است که در کشور فعالیت می کند و قدمت این سازمان به 76 سال می رسد و یکی از پشتوانه های عظیم آن، اعتماد مردم است.

وی افزود: امسال اوقات فراغت با شکل و شمایل خاصی برگزار می شود و شاهد آن بودید که سازمان جوانان هلال احمر در همه استان ها کلاس های اوقات فراغت و فوق برنامه برگزار می کرد و اولین کلاس های که در نخستین روزهای ثبت نام ظرفیت اش تکمیل می شد، کلاس های این سازمان در استان ها بود اما امسال به دلیل شیوع کرونا و عدم  برگزاری کلاسهایی برای فعالیت های گروهی، برگزاری این کلاس ها با موافقتستاد کرونا تنها در استان های سفید برگزار خواهد شد.

برگزیدگان سومین دوره انتخابات مجامع کانون های سازمان جوانان

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر درباره انتخابات مجامع کانون های این سازمان اضافه کرد: سومین دوره انتخابات مجامع استانی و شهرستانی برای دبیران کانون های سازمان جوانان برگزار شد و هفته گذشته منتخبان استان ها به صورت ویدئو کنفرانس  با رئیس جمعیت هلال احمر گفت و گو کردند و مشکلات و مسائل را مطرح کرده و راهکارهای لازم را دریافت کردند.

وی با اشاره به نظر رئیس جمعیت هلال احمر در مشارکت هر چه بیشتر جوانان در امور  هلال احمر، گفت: دکتر همتی برای نخستین بار برای هر کانون بودجه مشخص کرد تا فعالیت های آن ها به صورت مستقل تر انجام شود. دبیران کشوری در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری های ستادی نقش دارند و دکتر همتی معتقد است تا حداکثر 2 دبیر به عنوان مشاور رئیس انتخاب شوند و با رئیس جمعیت در  ارتباط باشند. همچنین رئیس جمعیت هلال احمر مقرر کرده است تا مدیران عامل جمعیت هلال احمر استان های مختلف هم از میان دبیران کانون های سازمان جوانان 2 نفر را به عنوان مشاور انتخاب کرده تا جوانان در تصمیم گیری ها، نقش پر رنگ تری داشته باشند.

گل فشان به وجود کانون های غنچه های هلال، دانشجویی، جوانان، روستایی و طلاب در سازمان جوانان اشاره کرد و افزود:در کانون های غنچه های هلال که در مهدهای کودک سراسر کشور وجود دارد، این غنچه ها آموزش های خاصی را با سرود، شعر و قصه گویی فرا می گیرند و در حقیقت آموزش های امدادی هم به این کودکان ارائه می‌شود و طی سال های اخیر، مانورهای امدادی متعددی توسط غنچه های هلال انجام شده است.

فعالیت 3375کانون غنچه های هلال در کشور

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر درباره فعالیت کانون غنچه های هلال در سراسر کشور، تاکید کرد:  غنچه های هلال در طول سال برنامه های متعددی را برگزار می کنند که یکی از آن ها اهدای عروسک های خود به کودکان بی بضاعت است و با این کار به نوعی فرهنگ انجام کارهای بشردوستانه را ترویج می کنند. در حال حاضر 3 هزار و 375 کانون غنچه های هلال در سراسر کشور فعال است.

وی افزود: با توجه به اینکه آموزش ها به اعضای کانون غنچه های هلال براساس سرود و قصه است، 7 کتاب یار مهربان تایید شده که پس از صدور مجوز، چاپ می شود.

6500 کانون دانش آموزی و ارائه آموزش های امدادی

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با اشاره به فعالیت کانون های دانش آموزی، گفت: تا سال 99 در حوزه دانش آموزی فقط در مقطع سال هشتم طرح دادرس(دانش آموز آماده در روزهای سخت) اجرا می شد که براساس این طرح در هر مدرسه 2 تیم 15 نفره آموزش می دیدند. پس از آن با برگزاری المپیاد دادرس، تیم برتر مشخص می شد.

وی درباره امضای تفاهم نامه همکاری با وزارت آموزش و پرورش در زمینه تربیت دانش آموزان آماده در روزهای سخت، گفت: با وزیر آموزش و پروش برای توسعه فعالیت های دانش آموزی گفت و گو شد که مقرر شد در 6 سال ابتدایی کانون های دانش آموزی را تشکیل دهیم و فرهنگ بشردوستی و نوعدوستی را ترویج کنیم. در مقطع متوسطه اول اجرای طرح دادرس را در دستور کار داریم و برای مقطع متوسطه دوم هم آموزش کمک های اولیه در دستور کار قرار دارد.

به گفته گل فشان، 8 آذر ماه، مانور زلزله در مدارس را داریم که این موضوع بسیار مفید و کاربردی است حتی به گونه ای که در زلزله بم یکی از اعضای خانواده با استفاده از آموزش هایی که هلال احمر در مدارس داده بود در کنار دیوار پناه گیری کرده و موفق به نجات جان خود شده بود. براساس نظر وزیر آموزش و پرورش مقرر شده تا دانش آموزان مدارس از آموزش های مربوط به پناه گیری در زلزله برخوردار شوند و در هشتم آذر مانور سراسری زلزله، برگزار شود.

وی افزود: در حال حاضر 6 هزار و 500 کانون دانش آموزی در سراسر کشور فعال است و اگر قرار باشد این کانون ها در مقطع متوسطه دوم هم تشکیل شود، تعداد کانون های دانش آموزی به 2 برابر افزایش پیدا می کند.

200 هزار نفر عضو کانون های جوانان

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر افزود: کانون های جوانان شامل افرادی می شود که عضو هیچ یک از کانون های سازمان جوانان نبوده و شاغل هستند. در حال حاضر این کانون 200 هزار نفر عضو دارد.

وجود 307 کانون طلاب و انجام فعالیت های جهادی

دکتر گل فشان درباره شیوه کار طلاب در کانون های طلاب، گفت: طلبه ها در قالب نیروهای هلال احمر در سیل سرپل ذهاب و لرستان، اعضای کانون های طلاب با انجام فعالیت های جهادی به افراد سیل زده در 2 استان کرمانشاه و لرستان کمک کردند.حتی در زمان شیوع کرونا هم این افراد به ارائه خدمت پرداختند.

1200 کانون دانشجویی و انجام فعالیت های بشردوستانه

گل فشان با اشاره به فعالیت یک هزار و 200 کانون دانشجویی در دانشگاه های مختلف در همه استان های کشور، تاکید کرد: یالغ بر یک هزار و 200 کانون  دانشجویی در سراسر کشور فعال است که این کانون ها،فعالیت های امدادی و بشردوستانه انجام می دهند و در انجام فعالیت های مختلف با سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، مشارکت دارند.

وی افزود: قبل از شیوع کرونا که دانشگاه ها دایر بود، بعضی از کانون های دانشجویی با انجام حرکتی ابتکاری به کمک افراد بی بضاعت و نیازمند شتافتند و شیوه کار آن ها به گونه ای بود که وقتی دانشجویان در سلف حضور پیدا می کردند قبل از خوردن غذا، مقداری از غذای خود را در ظرف بزرگی که در نظر گرفته شده بود،می ریختند و اعضای کانون های دانشجویی با بسته بندی این غذاها، آن را به دست افراد نیازمند می رساندند. این کار نوعی فرهنگ سازی برای انجام کار خیر و کمک به همنوع است.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر درباره درجه بندی اعضای سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، گفت: اعضای سازمان جوانان جمعیت هلال احمر هم همانند نیروهای سازمان امداد و نجات درجه بندی می شوند تا برای ارتقای درجه های خود تلاش بیشتری داشته باشند.

560 کانون روستایی چراغ راه گسترش خانه های هلال

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به فعالیت560 کانون روستایی که چاشنی اولیه راه اندازی خانه های هلال در همه روستاها است، اشاره و تاکید کرد: این کانون ها، چراغ راه گسترش خانه های هلال مورد تاکید رئیس جمعیت هلال احمر است.

تشریح برنامه های مختلف سازمان جوانان

گل فشان با تاکید بر اجرای برنامه هایی چون قرار مهربانی و اهدای خون میان همه کانون های سازمان جوانان، گفت: در ایام شیوع کرونا حدود 22 هزار واحد خون توسط اعضای جوانان و داوطلب  هلال احمر اهدا شد.

وی درباره اختتامیه دومین جشنواره سرود و نمایش دانش آموزی به نام "احسان"، بیان کرد: اختتامیه این جشنواره هفته گذشته به صورت ویدئو کنفرانس انجام و جوایز و لوح تقدیر به برگزیدگان اهدا شد. یکی دیگر از برنامه های ویژه سازمان جوانان خاطره گویی 112 ثانیه ای است که این جشنواره به احسانی که افراد در کرونا کردند و موضوعات بشردوستی که از سوی اعضای سازمان جوانان انجام شده است، می پردازد.

ارائه آموزش ها به دانش آموزان در شبکه شاد

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با تاکید بر امکان بارگذاری مطالب آموزشی روی شبکه ملی شاد، گفت: سازمان جوانان جمعیت هلال احمر می تواند اطلاعات آموزشی را در شبکه شاد بارگذاری کند و از هفته گذشته موضوعات آموزشی بارگذاری شده و مورد استفاده دانش آموزان قرار گرفته است.

استقبال از طرح های ابتکاری با اختصاص بودجه

گل فشان درباره استقبال از طرح های ابتکاری، تاکید کرد: امسال شیوه نامه و دستورالعمل بودجه و اعتبارات را  براساس طرح های ابتکاری اختصاص می دهیم و حتما در برنامه های سازمان جوانان پیوست فرهنگی برای همه برنامه های حوزه جوانان خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: انیمیشن و فیلم های کوتاه برای مقابله با کرونا در حال تولید است که محتوای تولید شده در فضای مجازی منتشر می شود.

فعالیت 26 هزار جوان هلال احمری در طرح ملی خدمات بشردوستانه

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر درباره اجرای طرح ملی خدمات بشر دوستانه، گفت: این طرح در نورزو امسال با مشارکت 26 هزار جوان هلال احمری در زمینه سلامت روان، نشاط اجتماعی، غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان، غربالگری و ... انجام شد.

وی افزود: طرح ملی غمگساران توسط اعضای سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به منظور همدردی و دلجویی از  خانواده های شهدای مدافع سلامت و یا افرادی که بر اثر کرونا جان عزیزان خود را از دست داده بودند  انجام شد.

افزایش سقف سنی 35 سال برای اعضای سازمان جوانان

گل فشان در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر تعیین سقف سنی 35 سال برای اعضای سازمان جوانان، گفت:  به منظور تعیین این سن برای اعضای سازمان جوانان، مکاتباتی انجام شده که به محض تعیین تکلیف از سوی شورای عالی جمعیت هلال احمر، محدوده سنی اعضای سازمان جوانان تغییر خواهد کرد.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با اشاره به توانمند سازی جوانان، گفت: در زمینه توانمندسازی اعضای جوانان، فعال هستیم و در زمینه کسب و کار‌های خرد و همچنین تربیت مربیان برای مبارزه با مواد مخدر مشارکت داشتیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha